Vedeli ste, že muži po 50-ke majú nárok na jedno urologické vyšetrenie každé tri roky? Ak môžu rakovinu prostaty od niekoho v rodine „zdediť,“ urológa by mali navštíviť už od 40-ky. Zahanbiť by sa nemali dať ani mladší muži, ktorí na sebe spozorujú možné príznaky problémov s prostatou – včasná prevencia totiž môže znamenať včasnú záchranu a možnosť úspešnej liečby.
Čo je rakovina prostaty a ako prebieha
Rakovina ako taká sa prejavuje tak, že bunky, ktoré putujú do tela, začnú nekontrolovateľne rásť. Bunky v akejkoľvek časti tela sa môžu stať rakovinotvornými a môžu sa rozniesť do ostatných častí tela. Rakovina prostaty má veľmi podobný priebeh – bunky v žľaze prostaty začnú nekontrolovateľne rásť a šíriť sa.
Prostata je žľaza, ktorú majú len muži a ako vieme, vytvára tekutinu, ktorá je súčasťou spermatu. Nachádza sa pod močovým otvorom a jej veľkosť závisí od veku – mladší muži majú veľkosť prostaty ako lieskovec, starší môžu mať prostatu väčšiu.
Typy rakoviny prostaty
Existuje hneď niekoľko typov rakoviny prostaty, pričom takmer všetky typy rakoviny prostaty sú adenokarcinómy a pochádzajú zo žľazových buniek:
- Sarkóm: zhubný nádor väzivového tkaniva
- Malý zhubný karcinóm
- Neuroendokrinná rakovina
- Prechodné bunkové karcinómy
Príznaky rakoviny prostaty
Rakovinu je spočiatku náročné odhaliť. Ak sa však prejavia určité symptómy, mali by ste im venovať pozornosť, obzvlášť, ak ste muž po 50-ke a starší. Rakovina prostaty sa môže prejaviť častým močením, nutkavými pocitmi na močenie, častým chodením na malú potrebu (najmä v noci), či pocitom, že ste sa nevymočili dostatočne alebo máte bolesti v podbruší.
Ďalším prejavom rakoviny prostaty môže byť slabý prúd močenia – tieto príznaky sú však zrejmé až pri pokročilejšom štádiu rakoviny prostaty. O to ťažšie to aj je, že si tieto príznaky často možno zmýliť so zväčšenou prostatou, ktorá je síce nepríjemná, no nie smrteľná. Jednoducho – ak na sebe pozorujete včas všetky príznaky, návštevu lekára a urológa určite neodkladajte.
Koho rakovina prostaty postihuje najviac
Ako sme už spomínali, najohrozenejšou skupinou sú muži po 50-ke, zriedka kedy sa rakovina môže dediť – nádory rakoviny vznikajú spontánne. Prevenciou proti rakovine prostaty môže byť aj to, ak obmedzíte alkohol, dennú konzumáciu tučných jedál či fajčenie.
Aby sme vás len nestrašili, musíme podotknúť, že vo väčšine prípadov a „našťastie“ ide o problémy, ktoré spôsobuje nezhubne zväčšená prostata, známa aj ako benígna prostatická hyperplázia. Tá síce vie znepríjemniť život, no neohrozí ho a už vonkoncom nie je „predstupňom“ rakoviny prostaty. Nuž ale, príznaky majú zväčšená prostata a rakovina väčšinou podobné a najhoršie je počiatočné štádium, pretože vôbec nebolí a ani sa ešte nijak neprejavuje.
Rakovina prostaty vzniká tak, že sa žľaza vo vonkajších častiach, vzdialených od močovej rúry, zväčšuje. Jej rast môže spôsobiť problémy s močením, so stolicou a môže sa objaviť aj krv v moči či v ejakuláte.
Kedy teda ide o rakovinu prostaty?
Mnohí muži prichádzajú do ordinácie urológa už s bolesťami chrbta alebo krížov či po tom, čo absolvovali niekoľkomesačnú samoliečbu prostaty potravinovými doplnkami. To nie je úplne najlepšie riešenie, pretože tým strácate čas, ktorý je v prípade rakoviny prostaty drahocenný. Ak rakovina dosiahne štádium rozrastajúcich sa metastáz, vtedy už len lekári predlžujú život a utlmujú bolesti.
Ale – ak sa rakovina zachytí včas, dá sa vyliečiť! Netreba čakať a treba zájsť okamžite k lekárovi – vyšetrenie rakoviny prostaty vykonáva urológ. U urológa dostanete vstupný dotazník, zistí anamnézu a vy mu vypíšete svoje problémy s močením.
Liečba rakoviny prostaty
Lekár vám vyšetrí prostatu prstom cez konečník, aby zistil jej tvar, veľkosť či prítomnosť uzlov. Tiež vám odoberie krv na test PSA – špecifický prostatický antigén – bielkovinu, ktorú produkujú bunky žľazovej časti prostaty. Nie každý, kto má zvýšené PSA, má automaticky aj rakovinu. Karcinóm treba potvrdiť ultrazvukom cez konečník a najmä – biopsiou prostaty. Počas nej sa z tkaniva žľazy tenkou ihlou odoberú vzorky, ktoré sa následne vyšetria pod mikroskopom.
Biopsia tiež slúži aj na zistenie biologického charakteru nádoru a aj to, ako agresívne sa správa – slúži na to tzv. Gleasonovo skóre, ktoré môže byť na stupnici od 2-10. Karcinóm prostaty zvyčajne rastie veľmi pomaly. Jeho malá časť však môže byť agresívna a môže metastázovať do iných častí tela – najčastejšie do uzlín a kostí.
Liečba rakoviny závisí od veku muža, jeho celkového zdravotného stavu, rozsahu a agresivity nádoru. Ak rakovina rastie pomaly a len v prostate, stačí, ak vás budú sledovať a odoberať vám krv na hladinu PSA.
Ak nádor prekročí hranice prostaty, pridružia sa k tomu chronické tupé bolesti chrbta, chudnutie, únava a málokrvnosť. Rakovina sa rozšíri do okolitých lymfatických uzlín, do susedných orgánov – najmä do močového mechúra, semenných mechúrikov, ale aj do panvy, chrbtice, stehenných kostí a rebier. No a v tomto štádiu, žiaľ, nejestvuje metóda, ktorá vás vylieči.
Typy liečby rakoviny prostaty
Hormonálna liečba môže rast nádorových buniek spomaliť a ochorenie dlhé roky udržať pod kontrolou. Ďalšou možnosťou je obojstranná orchiektómia – chirurgické odstránenie semenníkov, ktoré produkujú testosterón.
Biologická liečba rakoviny prostaty
Biologická alebo cielená liečba využíva imunitu organizmu na liečbu ochorení tak, že imunitu buď zámerne oslabuje alebo posilňuje. Takáto liečba sa delí na niekoľko skupín a predstavuje rôzne vakcíny alebo toxíny, no zaraďujú sa sem aj komplexnejšie postupy – napríklad imunomodulátory, ktoré predstavujú látky, ktoré si ľudské telo zvyčajne vyrába samo. Pri tejto liečbe sa tieto látky vyrobia v laboratóriu a do tela sa už len dodávajú.
Cielená liečba, podobne ako protónová liečba (ožarovanie), pôsobí iba na bunky zasiahnuté karcinómom a zdravé bunky neničí, ani na ne nijako nevyplýva.
Hormonálna liečba rakoviny prostaty
Pri rakovine prostaty existuje niekoľko typov hormonálnej liečby – v závislosti od diagnózy. V praxi sa najčastejšie využívajú tri postupy, môžu sa však aj kombinovať – v závislosti od štádia rakoviny.
V prvom prípade sa pod kožu aplikuje implantát, ktorý počas 3 – 12 mesiacov uvoľňuje účinnú látku, znižujúcu hladinu testosterónu. Zjednodušene povedané – implantáty spôsobia, že semenníky prestanú produkovať testosterón – mozog prestane vysielať signál do semenníkov, aby produkovali testosterón. Bez neho totiž rakovinové bunky neporastú.
Ďalším spôsobom je operácia odobratia semenníkov či ich časti, v ktorej sa vytvára testosterón – táto liečba má rovnaký účinok ako injekcie či implantáty a podstupujú ju pacienti, ktorí by museli podstúpiť dlhodobú hormonálnu liečbu. Operácia je nenávratná a vykonáva sa pod celkovou anestéziou. Po operácii môže nastať opuch a modriny v oblasti mieška. Ak máte strach, že vám operácia zmení telo, poraďte sa najprv so svojím chirurgom. Môžete si (už počas operácie) nechať voperovať implantát, ktorý vyzerá ako semenník.
Ďalšou možnosťou je užívanie tabletiek, ktoré zablokujú účinok pôsobenia testosterónu – antiandrogény, ktoré fungujú na princípe, ktorý brzdí testosterón tak, aby sa nedostal k rakovinovým bunkám prostaty. Tabletky sa užívajú raz denne a možno ich užívať kombinovane s injekciami či implantátmi, prípadne aj po operácii semenníkov.
Hormonálna liečba je vo väčšine prípadov dlhodobá, až doživotná a má niekoľko vedľajších dôsledkov – osteoporóza, ohrozený kardiovaskulárny systém a centrálny nervový systém. Pacienti, ktorí sa liečia hormonálnou liečbou, bývajú často unavení, podráždení, mávajú návaly tepla a nadmerne sa potia. Okrem toho sa im tuk ukladá do brušnej steny, zväčšujú sa im prsia a mávajú problémy s erekciou.
Ak telo nereaguje na hormonálnu liečbu, prichádza na rad chemoterapia v desiatich cykloch. Jeden cyklus trvá týždeň, po ňom je týždeň pauza. Chemoterapia však ani nádor ani metastázy nezlikviduje, len zmierni bolesť.
Aby sme však neboli len negatívni, napriek hrozivo znejúcej diagnóze rakovina prostaty je prežívanie pacientov pomerne dobré.
Operácia rakoviny prostaty
Pri operácii sú možné 2 typy. Prvá je klasická, ktorú vykonáva chirurg, prostredníctvom rezu v spodnej časti brucha.
Ak vás budú operovať, pravdepodobne vám odoberú prostatu spolu so semennými mechúrikmi a lymfatickými uzlinami a močová rúra sa prišije priamo k močovému mechúru. Vám po tomto zákroku, ktorý je v celkovej anestézii, zostane jazva v podbruší. Operácia trvá zhruba 2 hodiny a v nemocnici strávite po operácii približne dva týždne.
Komfortnejším riešením je laparoskopická operácia, ktorá síce trvá 3 a viac hodín, no domov idete už po 3-7 dňoch. Čo sa výsledku a porovnania týchto operácií týka, obe sú v podstate s rovnocenným výsledkom – aj výskyt pooperačných komplikácií ako erektilné poruchy a inkontinencie moču sú na rovnakej úrovni.
Krytoterapia
Ide o techniku, pri ktorej sa bunky nádoru ničia zmrazovaním tekutým dusíkom. Do nádoru sa plyn dostane cez sondu, ktorú lekár zavedie malým rezom. Tento zákrok sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Spolu s vysoko intenzívnym ultrazvukom však patrí k skôr k neštandardným liečebným metódam.
Ožarovanie, protónová liečba rakoviny prostaty
Protónová liečba rakoviny prostaty je taká, pri ktorej sa používa ožarovanie. Na liečbu rakoviny prostaty je ale veľmi vhodná, pretože sa ožaruje len postihnuté miesto a nezasahuje iné zdravé orgány. Podľa Proton Therapy Center až 99% pacientov netrpí po protónovej liečbe inkontinenciou a až 97 % mužov netrpí impotenciou. Na Slovensku protónovú liečbu hradí poisťovňa, musí ju však schváliť.
Pri účinnej rádioterapii sa nádor ožaruje zvonka zhruba 8 týždňov. Šetrnejšou metódou je brachyterapia, počas ktorej sa pacientom do prostaty zavedie niekoľko rádioaktívnych zŕn veľkosti ryže, ktoré nádor ožarujú zvnútra. Okolité tkanivá, konečník či močový mechúr zostávajú nepoškodené. Táto metóda je však vhodná len pre približne 5 % pacientov, ktorí prídu v ranom štádiu rakoviny prostaty.
Život po liečbe rakoviny prostaty (aj sexuálny)
Liečba rakoviny prostaty nie je jednoduchá, ani po fyzickej, ani po psychickej stránke. Navyše sa po liečbe môžu objaviť nepríjemné vedľajšie účinky ako únava, problémy s močením, s trávením, ale aj sexuálne problémy a dysfunkcie (erektilná dysfunkcia), ktoré nie sú práve najlepšie pre mužskú psychiku.
Aspoň trošku zmierniť tieto účinky pomôže po liečbe zdravá a vyvážená strava, dostatok tekutín, obmedzenie kávy a alkoholu. Pridajte do jedálnička mliečne a sójové výrobky, nájdite si fyzickú aktivitu, ktorá vás bude udržiavať nielen fit, ale pomôže vám aj psychicky sa lepšie vyrovnať s liečbou prostaty.
Rakovina prostaty môže ovplyvniť mnoho aspektov vášho života – partnerský vzťah, výkonnosť v práci či celkovú duševnú pohodu. Ak máte pocity smútku a depresie, nebojte sa o svojich obavách porozprávať s partnerkou (v týchto chvíľach vám bude určite oporou) alebo vyhľadať pomoc odborníka.
Ako dlho sa dá žiť s rakovinou prostaty?
Odpoveď na túto otázku nie je celkom jednoznačná a nedá sa ani presne povedať, koľko rokov s rakovinou prostaty vám ostáva a koľko budete žiť. Veľa závisí od toho, v akom štádiu rakoviny prostaty sa nachádzate. Ak pacient odhalí rakovinu včas v 1. alebo 2. stupni, má 100 % šancu, že bude žiť ešte 5 rokov. V tretej fáze sa tieto šance znižujú o polovicu, vo 4. fáze sa už nádor šíri do ďalších orgánov v tele a je najrizikovejší – pacienti môžu žiť ešte jeden až tri roky. Faktorom, ktorý toto všetko však najviac ovplyvňuje, je vek – čím je muž starší, tým skôr ho môže rakovina prostaty postihnúť. Ak máte teda viac ako 50 rokov, nepodceňujte včasnú prevenciu – môže vám zachrániť život.
Prevencia proti rakovine prostaty
Ak sa chcete rakovine prostaty včas vyhnúť, mali by ste využiť možnosť navštíviť urológa a nechať sa preventívne vyšetriť. Čo sa domácich preventívnych opatrení týka, skúste obmedziť solenie, korenené jedlá, kofeínové a alkoholické nápoje. Vyhýbať by ste sa mali tučným jedlám a do jedálnička by ste skôr mali zaradiť biele mäsá, zeleninu, vlákninu a vitamíny.
Účinným spôsobom prevencie proti rakovine prostaty je okrem režimových opatrení a návštevy urológa aj užívanie výživových doplnkov pre prirodzene zdravú a fungujúcu prostatu – ide o voľne dostupné tabletky Stoporex® Prostate, ktoré vďaka svojmu 100 % prírodnému zloženiu podporujú prostatu – bez lekárskeho vyšetrenia, receptu či vedľajších príznakov.
Aké sú výhody tabletiek Stoporex® Prostate?
- prirodzená podpora zdravia prostaty
- dlhodobý účinok na správne fungovanie prostaty
- bez lekárskeho vyšetrenia alebo predpisu, bez vedľajších účinkov
- 100 % prírodné zloženie účinných látok
- ľahké dávkovanie formou perorálnych kapsúl
- vhodný pre mužov akéhokoľvek veku, či už máte 20 alebo 50 a viac rokov.
- preventívne pôsobí na funkciu a veľkosť prostaty
- pomáha pri ťažkostiach s močením, spojených s prostatou
- má pozitívny efekt na zdravie a prečistenie močových ciest
- celkovo podporuje potenciu s vplyvom na testosterón
- dlhodobé zlepšenie zdravotného stavu prostaty.
Zdroj: https://www.erekciablog.sk/